LHC kompjuting/Grid



Fizika cestica je oduvek pravila iskorak u kompjutingu i kompjuterskim tehnologijama: jedan primer je 'World Wide Web' koji je razvijen u CERN-u. Nastavljajuci sa tom tradicijom, u CERN-u se sada radi na razviju novih GRID tehnologija za potrebe LHC eksperimenta.

LHC eksperimenti ce proizvoditi ogromnu kolicinu podataka: od 20 MB do 1.5 GB svake sekunde, i oko 15 Petabajta (15 miliona gigabajta) svake godine. Svi ovi podaci moraju biti procesuirani, arhivirani za neko realno vreme i dostupni oko 7000 istrazivaca sirom sveta. Ocekivana kolicina sakupljenih podataka daleko prevazilazi onu sa kojom znamo da upravljamo do sada i zahteva ogroman broj kompjutera (oko 140000 danasnjih PC procesora) kao i potpuno nov prilaz u upravljanju podacima i nihovoj analizi.

Takav zahtev LHC eksperimenata doveo je do razvoja globalne kompjuterske mreze, Grid-a, koji ce omoguciti istrazivacima da sa bilo kog udaljenog mesta u svetu koriste kompjuterske resurse, na slican nacin kao sto koristimo struju ne znajuci gde je proizvedena. To nije prvi put da istrzivanja koja su sprovode u CERN-u imaju veliki uticaj na razvoj informacionih tehnologija. Oko 1990 godine u CERN-u je osmisljen 'World Wide Web' koji je tada omogucio istrazivacima sirom sveta da pristupe informacijama i aktivno ucestvuju u LEP istrazivanjima.

Za sakupljanje i analizu ogromne kolicine podataka sa LHC eksperimenta koristi se hijerarhiski komjuterski model. Tier 0 centar je lociran u CERN-u i vrlo brzom vezom povezan sa desetak Tier 1 nacionlanih centra. Iz ovih centara podaci se dalje prenose u veci broj manjih Tier 2 centara na nivou regiona ili zemalja. Tier 3 su radni serveri u institutima, a Tier 4 su pojedinacni kompjuteri korisnika.

Istrazivaci iz Srbije ucestviju u LHC Grid kompjutingu na vise nacina. Pre svega kao aktivni korisnici Grida preko ATLAS i CMS virtuelnih organizacija, a delom i kao ucesnici EGEE (Enabling Grids for E-sciencE) projekta. EGEE projekt obezbedjuje kompjutersku infrastrukturu pomocu 290 Grid sajtova sa 144000 CPU i 60 Petabajta za smestanje podataka, za oko 10000 istrzivaca sirom sveta iz razlicitih oblasti kao sto su fizika visokih energija, bio nauke i druge.

Grid sajt u Institutu za fiziku, kao deo EGEE projekta, koristi se kao Tier 3 nivo za LHC eksperimente ATLAS i CMS. Sajt ukljucuje dva velika klastera, jedan sa oko 700 CPU, koji 30-40% svog vremena koriste za potrebe LHC eksperimentata i drugi klaster sa 128 CPU koji je u potpunosti namenjen ATLAS-ovoj virtuelnoj organizaciji i intezivno se koristi za simulaciju podataka za ATLAS eksperiment.