Šta je LHC?



LHC je najveća i najmoćnija eksperimentalna instalacija u fizici čestica koja je do sada izgrađena i predstavlja neverovatan naučni, tehnološki i inženjerski poduhvat.

Napravljen je zahvaljujući finansijskoj podršci i naučnoj kolaboraciji u kojoj je učestvovalo 111 zemalja i u tom smislu LHC je pravi planetarni projekt.

Troškovi izgradnje mere se milijardama evra (3 milijarde EUR samo za akcelerator) i uglavnom ih je finansiralo 20 zemalja članica CERN-a, sa značajnim doprinosom 6 zemalja u statusu posmatrača. Zemlje koje nisu članice CERN-a (Srbija, na primer) učestvovale su u troškovima izgradnje detektora na LHC-u.

Strogo govoreći LHC se najviše odnosi na kolajder: akcelerator čestica koji zaslužuje naziv 'Veliki' ne samo zato što je težak više od 38000 tona, već i zato što je instalacija smeštena u kružnom tunelu obima 27 km, na dubini između 75 i 150 metara ispod granice Francuske i Švajcarske u blizini Ženeve.

Međutim, kolajder je samo jedan bitan deo LHC projekta. Druga dva, isto tako ne manje važna, su:

  • detektori: smešteni u 4 ogromne hale ne mestima gde se ukrštaju snopovi ubrzanih čestica u LHC-u, i
  • Grid: koji predstavlja globalnu mrežu kompjutera i softver neophodan za procesuiranje (obradu) podataka sakupljenih pomoću LHC detektora.