ALICE detektor
Zadatak Alice eksperimenta je da izuci procese nastale u sudarima jona olova na energijama koje su 28 puta vece od do sada postignutih i da u laboratorijskim uslovima proizvede uslove koji su postojali nekoliko mikrosekundi posle Velikog praska.
Danas znamo da je sva vidljiva materija koja nas okruzuje sastavljena od elektrona protona i neutrona, ali se samo elektroni pojavljuju kao elementarne cestice koje nemaju strukturu. Protoni i neutroni sastavljeni su od kvarkova, cestica za koje danas pretpostavljamo da su elementarne. Kvarkovi medjusobno interaguju izmenom gluona. Sile koje nastaju izmenom gluona dovode do "zarobljavanja" kvarkova unutar protona ili neutrona tako da izolovani kavarkovi (ili kavrkovi u slobodnom stanju) do sada nisu pronadjeni.
Teorija predvidja da bi pri sudaru dva jezgra, koja se krecu relativistickim brzinama, za vrlo kratko vreme trebalo da dodje do "topljenja" protona i neutrona i oslobadjanja njihovih konstituenata kvarkova i gluona. Ocekivano novo stanje materije, po analogiji sa jako jonizovanim gasom, nazvano je kvark-gluonska plazma. Kosmoloske teorije pretpostavljaju da je takvo stanje materije postojalo nekoliko mikrosekundi posle Velikog praska i da su sa daljim hladjenjem Univerzuma, od kvarkova i gluona formirani protoni i neutroni i konacno materija kakvu danas vidimo.
Zadatak ALICE eksperimenta je da traga za neobicnim signalima koji bi ukazali na formiranje kvark gluonske plazme i izuci njena svojstva. Zato je ALICE detektor dizajniran tako da registruje sve moguce signale koji bi ukazali na postojanje kvark-gluonske plazme. Sastoji se iz centralnog detektora okruzenog magnetom i mionskog spektrometra smestenog u prednjem delu detktora.
ALICE detektor je tezak 10 000 tona, ima duzinu 26 metara, visinu 16 metara i sirinu 16 metara.
U eksperimentu ucestvuje preko 1000 istrazivaca sa 111 univerziteta iz 31 zemlje.