CMS (Compact Muon Solenoid)



CMS detektor je kao i ATLAS dizajniran tako da omoguci izucavanje sto veceg broja procesa koji ce se desavati u proton proton sudarima na LHC energijama. Glavni zadatak eksperimenta je traganje za Higs bozonom, supersimtricnim partnerima vec poznatih cestica (medju kojma su i cestice od kojih bi mogla da bude sastavljena tamna materija) kao i drugim novim cesticama. Mada CMS ima iste naucne ciljeve kao i ATLAS eksperiment, CMS detektor ima drugaciji dizajn i tehnicka resenja za detktorske komponente.

Dok je ATLAS najveci, CMS je najtezi detektor u fizici cestica koji je do sada izgradjen. Cilindricnog je oblik i ima duzinu 21 metar, visinu 15 metara i sirinu 15 metara. Tezak je 12500 tona.

Najblizi tacki interakcije je treker koji je okruzen elektromagnetnim i hadronskim kalorimetrom koji omogucavaju merenje enrgija cestica Ove komponente su smestene unutar centralnog superprovodnog magneta (duzine 13 metara i precnika 6 metara) koji omogucava merenje impulsa i naelektrisanja cestica. Spoljasnji mionski detektori okruzuju centralni magnet.

Za razliku od drugih detektora LHC eksperimenata, koji su svi instalirani u podzemnim halama na dubini od 50 do 100 m, CMS je najpre instaliran na povrsini, a zatim u rastavljen u 15 delova spusten u podzemnu halu i reinstaliran.

U CMS eksperimentu ucestvuje preko 2500 istrazivaca iz 183 instituta.

Grupa istrazivaca iz Instuta Vinca i sa Fizickog fakulteta u Beogradu ucestvuje u radu CMS kolaboracije od 2002 godine. Za CMS detektor napravila je Sistem za kontrolu rada elektromagnetnog kalorimetra.