LHCb detektor



LHCb eksperiment ce nam pomoci da razumemo zasto zivimo u Univerzumu koji je sastavljen gotovo u potpunosti od materije, a ne od antimaterije, premda je sasvim izvesno da je Veliki prasak proizveo jednaku kolicinu materije i antimaterije.

Asimetrija izmedju materije i antimaterije poznata kao CP narusenje, na LHCb eksperimentu ce biti izucavana pomocu raspada B mezona, cestica koje sadrze b (engl. beauty) kvarkove. Zadatak LHCb eksperimenta je i traganje za novim cesticama i fenomenima koji uticu na retke raspade B mezona i da mozda razotkrije novi mehanizam koji utice na disbalans izmedju materije i antimaterije.

LHCb detektor ima specificnu strukturu zato sto se u proton-proton sudarima B mezoni najvise produkuju pod malim uglovima u odnosu na snop i sastoji se iz serije subdetektora rasporedjenih jedan iza drugog na duzini od 20 metara. Kljucna komponenta detektora je 'verteks' detektor za merenje tragova naelektrisanih cestica nastalih blisko tacki interakcije i RICH (ring-imaging Cherenkov) detektori koji treba da identifikuju razlicite tipove cestica.

LHCb detektor je dugacak 21 metar, visok 10 metara i sirok 13 metara.

Tezina mu je 5600 tona. U radu LHCb kolaboracije ucestvuje 750 istrazicava sa 48 univerziteta iz 14 zemalja.